top of page

די כבר! תפסיקי! תירגע!

עודכן: 20 באוג׳ 2022

חום של אוגוסט וחופשה משפחתית מכניסים אתכם ללחץ? הכותרת שלמעלה מסכמת את הפסקול של החופשה? הנה כמה טיפים שכדאי לאמץ לפני החופשה המשפחתית הבאה


נסענו ספונטנית ל-24 שעות במצפה רמון. ההבטחה למטר מטאורים וצפייה בכוכבים בלב המדבר קסמה לא רק לנו, המוני משפחות זרמו למכתש.

הגענו בשעת צהריים למרכז מסחרי וכולם בחיפוש אחר המקום המושלם שישלב בין מזגן, אוכל שכל בני המשפחה יסכימו לאכול, מספיק מקום להושיב את כולם ואם יהיו גם שירותים נורמאליים - זו כבר ממש זכייה בלוטו.


הפסקול שליווה את כל מה שנראה ונשמע מכל עבר הוא של הורים מותשים, ילדים בוכיים ועצבים. כמה עצבים. ״די! מספיק כבר! אני לא יכולה יותר לשמוע את הנידנודים שלך״, ״לא, לא, לא!!!!״, ״למה אתה לא מקשיב לי?״ ועוד שלל משפטים שנזרקו מכל עבר על רקע הבכי כשברור שזה בעצם קולה של התנפצות הפנטזיה והציפייה לנסיעה משפחתית רגועה ומהנה לנוכח המציאות של אמצע אוגוסט, בטן מקרקרת ועייפות.


נשמע לכם מוכר?


כמה תסכול מתנקז לרגע הזה. אחרי כל התכנונים (שלא לדבר על ההוצאות) בסך הכל רציתם לקחת את הילדודס לחופשה משפחתית, ואיכשהו זה לא מספיק ובסוף אתם עוד צריכים תקופת התאוששות אחרי החזרה הביתה.
אולי כדאי לנסות להתחיל לתכנן גם את ההתמודדויות שלנו לפני כל נסיעה? תכנון כזה יכול לעשות את כל ההבדל בין חופשה מהגיהינום לחופשה כייפית, מהנה ומקרבת לכולכם. הרי אנחנו משקיעים כל כך הרבה בבדיקת ביקורות ודירוגים של אטרקציות, מחפשים המלצות אמינות ומסלולים ואיכשהו בכל פעם מצליחים להיות מופתעים ממה שקורה ברגע שיוצאים מהדלת ועד שחוזרים הביתה.


רוצים לנסות לרגע לראות איך במקביל לתכנון החופשה והפעילויות אפשר לעשות גם שכלול ותכנון תגובות?


הנה כמה טיפים:


  1. בהתאם לגילם, נסו לשתף את הקטנטנים כבר בשלב ההכנות - תנו להם תחושה של שליטה במה שהולך לקרות בחופשה הזו בין אם היא בגבולות הארץ לפרק זמן של יומיים, ובין אם היא כוללת טיסה ושהייה של שבועיים במדינה זרה. התחושה שיש לדעות שלהם חשיבות עבורכם ושיש להם חלק בקבלת ההחלטות עוזרת לקטנטנים לקבל את השינויים בשגרה שלהם בצורה יותר ״חלקה״.

  2. קטנטנים (ממש כמונו) לא ממש אוהבים שמשנים להם את המציאות והשגרה בלי הביטחון שבידיעה מה הולך לקרות. הכוונה היא ממש לא לתיאור לפרטי פרטים של כל המסלול והפעילויות חודש מראש, אלא מספר ימים לפני החופשה/טיול, ובהתאם לגיל של הקטנטנים, שתפו אותם: כולנו יוצאים לחופשה משותפת כדי לבלות זמן כייפי ביחד שבו - נוכל ללכת לישון יותר מאוחר, נאכל אוכל טעים במקומות חדשים, נראה נופים חדשים וכו׳, בו זמנית תנו להם ״עוגנים״ - ממש כמו בבית אמא ואבא ישכיבו אתכם לישון בלילה, נתעורר כולנו בבוקר ביחד ונצחצח שיניים ממש כמו בבית. ה״עוגנים״ נותנים ביטחון ומרגיעים חששות.

  3. תתייחסו לרגשות שלהם ולמה שהם אומרים ברצינות ולא בביטול. כשהקטנטנים עייפים/רעבים/ מבולבלים מנסיעה ארוכה, מהחום וכו׳, התייחסות כנה ולא מבטלת למצב שלהם יכולה למנוע את הגברת החששות והתסכולים שלהם. מה שנראה כנידנוד, ״בכי סתם״, שיעמום ועוד שלל התנהגויות שמעלות לכם את החום, מבליטות את הווריד במצח, ומגבירות את התסכולים שלכם, הוא בפועל איתות ורמז בשבילכם שקשה להם עכשיו והם לא מסוגלים להתמודד עם התחושות שלהם בלי העזרה שלכם. ביטול, התעלמות, זילזול או עצבים כתגובה שלכם רק מעלה את סף החרדה שלהם וגוררת עוד מאותן התנהגויות שהולכות ומקצינות גם אצלם וגם אצלכם.

  4. ת נ ש מ ו! זה ממש בסדר שהקטנטנים רואים שגם אתם בלחץ, עייפים ומותשים. זה גם ממש בסדר להגיד להם - אני רואה שאתה כבר עייף ורעב, גם אבא רוצה כבר לאכול וללכת לישון, תכף נמצא מקום נחמד לעצור בו, נאכל אוכל טעים, נתאושש ונגיע למלון לשנת לילה טובה ומתוקה ממש כמו בבית״, או ״אני רואה שאת כבר מאוד משועממת, גם לאמא כבר ממש קשה לחכות עד שנגיע לים. את יודעת מה נעשה כשנגיע? נקפוץ במים ונבנה ארמונות בחוף. מה עוד כדאי שנעשה שם?״

  5. היציאה מהשגרה מעמידה בפני הקטנטנים (ממש כמו בפניכם) המון אתגרים. נסו להסתכל על הסיטואציה הזו כהזדמנות להראות להם איך גם כשרק רוצים כבר הביתה ומה שתיכננתם לא ממש תואם למציאות, זו יכולה להיות חוויה שצוחקים עליה עוד הרבה שנים קדימה, ולא כזו שזוכרים כטראומטית.

  6. אתם צוות. לכל אחד מכם יש חשיבות. לדעות, לרצונות, לרגשות ולמחשבות של כל אחת ואחד מכם יש משקל שווה. נכון שבסופו של דבר אתם ההורים מקבלים את ההחלטות, אבל העייפות והעצבים שלכם לא ״נחשבים יותר״ מהעייפות והעצבים שלהם. כשתתנו להם את הביטחון הזה שיש למה שהם חווים משקל זהה למה שאתם חווים עם אמפתיה הכלה והבנה, יש סיכוי גדול יותר שהם יפתיעו אתכם ויגלו את אותה אמפתיה והבנה לקושי שלכם.

  7. תשאירו מקום לאפשרות לשחרר קצת יותר. נכון שממתקים הם לא הדבר הכי בריא ושללכת לישון ב-11 בלילה זה כנראה לא הרעיון הכי טוב, אין וויכוח, לכל ״שיחרור״ בהרגלים יש מחיר - רק קחו בחשבון שלכל החלטה בסגנון מה לא עושים ומה ״אסור״ יש גם מחיר.


יש לכם עצות שעובדות אצלכם? שיתופים מחופשה משפחתית כייפית שתזכרו תמיד? המלצות?

אתם ממש מוזמנים לשתף 😊


שיהיה לכם המשך קיץ נעים!

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page